NYARALÁS MILOTÁN, AHOL MÉG SZEDTE ÁLDOZATAIT A SZEMMEL VERÉS. (BOGYAI FRIGYES)
57 Nyara volt. Apám megszervezte, hogy egy hónapra lemehetünk nyaralni Milotára, testvéréhez, Győzőhöz. Ez a falu Mátészalka után közel az Ukrán határhoz található. A Tiszához gyalog is ki lehet jutni, melynek túlsó oldalán az akkor szovjetúnióhoz tartozó Kárpátalja található. Távol van a fővárostól a megye székhelytől, a változás szele évszázadok óta csak késve jutott el ide. (ha eljutott) Akkor már naponta egyszer , vagy kétszer busz is áthajtott rajta. Lakói nem nagyon hagyták el szülőföldjüket, sokan még a mintegy 20 km-re lévő Mátészalkán se voltak, vonatot se láttak... Hát ebbe a faluba, ebbe az elzárt világba érkeztünk meg mi pesti gyerekek. Győzőbácsiék, feleségével Piroska nénivel a falu végén éltek egy kis házikóban. Mi az "előkertben" egy fára akasztva vertük fel sátrunkat. Győző bácsi a falu egyik (2volt, mint később látjuk ez lényeges) Tsz-ének a disznóit nevelte gondozta, nagy szakértelemmel. Azt nem tudom milyen fajták voltak, de nem ősmagyar. Rövid szőrű koromfeketék voltak. Győző bácsi egész modern takarmányozási módszert vezettett be, talán szülőföldjéről Csallóközből hozta. A takarmány jobb hasznosítása érdekében nagy beton kádakban elő erjesztette. 3 kádban felváltva puhult érlelődött a vízben a kukorica dara.
Én világos céllal érkeztem. Mint már említetten 56 telén Miklós szakönyveinek segítségével kitűnő solymászokká váltunk, most már csak madarat kellett szereznem, mely vércse fióka képében lebegett lelki szemeim előtt. E célomnak megfelelően ahogy tehettem indultam ki a határba vércse fészket keresni. Már második napja reggel indultam és csak este kerültem haza, de vércsém még nem volt, de esére kirázott a hideg, fogaim vacogtak.. Piroska néniék megállapították napszúrást kaptam, melyre a legjobb orvosság a sósborszesz. Egy kockacukor, egy kis üveg sósborszesz. Hamarosan mély álomba merültem.. és reggelre semmi bajom nem volt. Piroska néni, látva szokatlan számára érthetetlen cél nélküli viselkedésem, levonta a következtetést : engem szemmel megvertek a madarak azért viselkedek igy. Először igazándiból ezt az egész szemmel verősdi dolgot nem negyon vettem komolyan, ugyan úgy azt se akartam elhinni, hogy egyes "boszorkányok" megfejik a kapufélfát és ettől elapad a tehén teje. A helybéliek hitetlenkedésemet látv próbáltak példáikkal meggyőzni, végül egy megesett esetet hoztak föl. Az a szóbeszéd járta, hogy az egyik öregasszony esténként fekete macskává változik és igy macska képében viszi végbe tetteit. Elmondásuk szerint az egyik este a falu egyik vadásza a sövény mellett megpillantott egy fekete macskát, rálőtt, de az átugrott a sövényen... másnap reggel a sövény túloldalán holtan találták anyonlőve az öregasszonyt. Tehát a fekete macska meglőve vissza változott. Ezt őszintén hitte mindenki, a falu apraja nagyja.
A faluban valahogy úgy néztek ránk, mint a baromfi udvarban a tyukok a piros kukoricára. Azonban gyakran szóba elegyedtünk. Mindenre kiváncsiak voltak: Budpesten magasabbak-e a házak ?, építenek e kűlábas házakat (az alap téglából a többi vályogból)? Találkoztam-e valamelyik rokonával, hisz ő is ott lakik már majd egy éve. Sokkal többen laknak-e mint Milotán ? Válaszainkat nem nagyon hitték el. Világról kialakult képük leragadt a földszintes vályogházak színvonalánál...
Nappal a kánikulában szinte üres volt a határ, csak este elevenedett meg, ilyenkor szekerekkel indultak meg, hogy a másik TSz terményeit egy kicsit megdézsmálják.
Hiába volt a felvilágosítás a szemmel verésről, a madarak igézetéről eredeti célomról egy vércse fiókáról nem mondtam le. Kitartó keresésem meghozta gyümölcsét, ma már nem emléksz 1 vagy két fiókát szedtem és sikeresen fel is neveltem. Ebben nagy segítségemre voltak a helyi gyerekek. A zsuptetőkben rengeteg veréb fészkelt, a parasztok örültek, hogy egy kicsit csökkentjük számukat. Mint később megtudtam nem csak én, nagy elődök is tanulmányozták ezt a világtól elzárt települést. Itt gyűjtott Móricz Zsigmond, s e falut mutatta be Ady Endre a Milotai Istenválság c. írásában.
nyaralás egy más világban
folyt köv